Last Updated: November 9, 2018

Executive Office

  • Frederick Kempe, President and CEO
  • Damon M. Wilson, Executive Vice President
  • Karl Hopkins, General Counsel
  • Julie Varghese, Chief Administrative Officer
  • Tess deBlanc-Knowles, Chief of Staff
  • Andrew Goff, Executive Assistant to the President and CEO
  • Abigail Hermes, Executive Assistant to the Chief Administrative Officer
  • Stephanie Keinz, Special Assistant to the Executive Vice President
  • Moritz Luetgerath, Research Assistant to the President and CEO

Advisors

Office of Human Resources

  • Ashley Harris, Director, Global HR and Talent Development
  • Adnana Korkutovic, HR Specialist
  • Abigail Varela, HR Specialist

Office of External Relations

Development

  • Carrie Kolasky, Vice President, Development
  • Gina E. Wood, Director, Foundation and Institutional Giving
  • Kristi Pappalardo, Director, Corporate Relations and Awards Dinners
  • Vriddhi Sujan, Deputy Director, Board Relations and Strategic Planning
  • Jessie Dzura, Deputy Director, Development
  • Brendan Simmons, Associate Director, Foundation and Institutional Giving
  • Sara Yoskoski, Associate Director, Development
  • Kiana Barcelona, Special Assistant to Vice President, Development
  • Ursula Murdaugh, Project Associate, Foundation and Institutional Giving
  • Elias Yousif, Program Assistant, Board Relations
  • Matthew Donovan, Program Assistant, Corporate and Individual Giving
  • Hannah Price, Development Operations Assistant

Communications

  • Andrew Marshall, Vice President, Communications
  • Ashish Kumar Sen, Deputy Editorial Director
  • Graham Lampa, Deputy Director, Digital Communications
  • Nancy Messieh, Digital Content Producer
  • Susan Cavan, Editor
  • Travis Horne, Associate Director, Media Relations
  • Deven Johnson, Video Editor
  • Nicole Meir, Media Relations Assistant
  • David Wemer, Assistant Director, Editorial
  • Roshni Majumdar, Digital Engagement Assistant

Events

  • Vicente Garcia, Director, Events & Special Initiatives
  • Iveta Kruma, Deputy Director, Global Events
  • Katharine Sagar, Deputy Director, Flagship and External Events
  • Laura Macedo, Associate Director
  • Chidi Nwaneri, Assistant Director
  • Chaz McCray, Facilities Assistant
  • Tom Noll, Program Assistant
  • Cedric Hall, Audiovisual Manager
  • Bryan Mendives, Audiovisual Coordinator
  • Kelsey Henquinet, Project Assistant, Event Operations

Office of Finance and Operations

  • Matt Haggerty, Controller
  • Alyson Miller, Finance and Grants Manager
  • Noor Nazari, Senior Grants Accountant
  • Michael Van Court, Staff Accountant 
  • Eileen Webb-Braxton, Office Administrator
  • Emily Hottinger, Receptionist

Africa Center

  • J. Peter Pham, Vice President for Research and Regional Initiatives and Director
  • Bronwyn Bruton, Director of Programs and Studies and Deputy Director
  • Jonathan Gass, Assistant Director
  • James Wholley, Program Assistant

Fellows

Global Energy Center

  • Richard L. Morningstar, Founding Chairman
  • Randy Bell, Director
  • David L. Goldwyn, Chairman, Energy Advisory Group
  • Defne (Sadıklar) Arslan, Director, Atlantic Council IN TURKEY and Istanbul Summit
  • Pinar Dost, Deputy Director, Atlantic Council IN TURKEY and Istanbul Summit
  • David Livingston, Deputy Director, Climate and Advanced Energy
  • Bina Hussein, Associate Director
  • Reed Blakemore, Associate Director
  • Gray Johnson, Assistant Director
  • Becca Hunziker, Program Assistant
  • Grady Wilson, Program Assistant, Atlantic Council IN TURKEY and Istanbul Summit
  • Daniel Cooksey, Project Assistant, Global Energy Forum

Fellows

Eurasia Center

  • John E. Herbst, Director
  • Geysha Gonzalez, Deputy Director
  • Melinda Haring, Editor, UkraineAlert
  • Emily Spak, Program Assistant
  • Shelby Magid, Program Assistant
  • Michael Newton, Communications Coordinator
  • Leona Amosah, Project Assistant
  • Marianna Portnyagina, Project Assistant

Fellows

Global Business and Economics Program


Fellows

Scowcroft Center for Strategy and Security

  • Barry Pavel, Senior Vice President, Arnold Kanter Chair, and Director
  • Matthew Kroenig, Deputy Director
  • Miyeon Oh, Senior Fellow & Director, Asia Security Initiative
  • Carrie Lee, Senior Advisor
  • James Hildebrand, Project Assistant
  • Shaun Ee, Program Assistant

Fellows

Cyber Statecraft Initiative


Fellows

Emerging Defense Challenges Initiative


Middle East Security Initiative

Fellows

Foresight, Strategy, and Risks


Fellows

Transatlantic Security Initiative


Fellows

Adrienne Arsht Latin America Center


Fellows


Rafik Hariri Center for the Middle East


Fellows

South Asia Center


Fellows

Adrienne Arsht Center for Resilience

  • Eric Ridge, Acting Director
  • Alex Paul, Assistant Director
  • Samuel Jeffrey, Program Assistant

Fellows

Future Europe Initiative

  • Anna Wieslander, Director, Northern Europe
  • Reginald Dale, Senior Fellow and Director, Transatlantic Media Network
  • Jörn Fleck, Associate Director
  • Sarah Bedenbaugh, Associate Director, European Union and Special Initiatives
  • Denise Forsthuber, Associate Director
  • James Batchik, Project Assistant

Fellows


Advisors

Millennium Leadership Program


Fellows

Digital Forensic Research Lab


Fellows